Muzyka na żywo

muzyka na żywoPo pierwsze musicie sobie zadać zasadnicze pytanie – czy to, że muzycy grają / tworzą muzykę na żywo – ma dla Was jakiekolwiek znaczenie ?

Jeśli odpowiedź brzmi – nie ma, możecie sobie darować dalszą lekturę.
Skoro jednak – nie ma znaczenia, polecam Wam usługi DJ, który będzie zwyczajnie tańszy i przynajmniej nie będzie udawał.

Dla osób, które nie chcą być zaskoczone, poniżej zamieszczam kilka rad – jak sprawdzić, czy muzyk / zespół rzeczywiście gra na żywo.

  • Przede wszystkim przed podpisaniem umowy, warto przesłuchać zespół na żywo.
   Jeśli zespół gra co tydzień – może nie mieć możliwości, aby zaprezentować swoje umiejętności w tygodniu, z powodu spakowanego sprzętu. Zawsze jednak można się umówić bezpośrednio przed jakąś imprezą, na próbę kapeli.
  • Szczególnie podczas przesłuchania, warto patrzeć muzykom na ręce i poprosić o zagranie kilku losowych piosenek z repertuaru.
   Podczas imprezy, ciągłe i uporczywe spoglądania na muzyków, może być zwyczajnie niegrzeczne.
   Gitarzysta, który gra na gitarze bez dotykania strun lub bez zmiany akordów – to zwykły symulant, podobnie rzecz się ma w stosunku do klawiszowców. Oczywistym jest, że muzyk który występuje na scenie, powinien być najzwyczajniej w świecie słyszalny 🙂 Chyba, że ma wyłącznie ładnie wyglądać …
  • Czy grana muzyka różni się choć trochę od oryginału ?
   Jeśli ma być taka jak w oryginale, lepiej zaangażować DJ. Utwór wykonywany przez muzyków grających na żywo, zawsze będzie się w jakimś stopniu różnił od oryginału – choćby dynamiką. Muzyka grana na żywo nie jest płaska.
   Ponadto jeśli w trakcie wykonywania 5 utworów, usłyszysz jakąś drobną pomyłkę (z naciskiem na słowo – drobną), to wcale nie musi źle świadczyć o zespole / muzyku.
  • Czy muzycy używają nut/śpiewników, a może laptopa/tabletu ? 🙂
   Jeśli laptopa/tabletu, warto zastanowić się nad jego zastosowaniem ? Chciałbym jednak zaznaczyć, że nie zawsze tego typu urządzenia służą do odtwarzania gotowych aranżacji, czy wręcz całych utworów.

  Twoje wątpliwości może rozwijać jedynie szczera rozmowa z muzykami.

  Będąc uczestnikiem wielu imprez okolicznościowych po stronie zaproszonych gości – odnoszę wrażenie, że dla większości z Was nie ma znaczenia, czy zespół gra na żywo, czy też udaje.